Krása Santorini

Kráter je raritou turisty velmi vyhledávaný. Za návštěvu stojí hlavní město ostrova Fira, kde naleznete suvenýry, taverny, obchody.
Jestli jste milovníky historie, nezapomeňte navštívit ruiny starobylé Théry. A pokud se vaše nadšení pro historii prolíná s romantickým založením, vydejte se tam při západu slunce.
ostrov santorini
Dalším místem, kam se můžete vydat, je klášter Proftis Illias. Stojí na stejnojmenné nejvyšší hoře ostrova. Odtud je výhled na celý ostrov. Ale také kostely ve Fiře stojí za zhlédnutí. Je to skupina budov, kde se pokocháte památkami, nábytkem, či jinými starožitnostmi. Do hlavního města se od moře dostanete jak pěšky, tak moderní kabinovou lanovkou, nebo na hřbetu osla. Naleznete zde i dominikánský ženský klášter, který je domovem několika málo jeptišek mezinárodního zastoupení. Nejstarším klášterem na ostrově je klášter sv. Mikuláše, který se datuje do 17. století. Ukrývá vzácné ikony a pokoje jeptišek. Stavba mužského kláštera byla zahájena v 18. století a dokončený byl až ve století 19. Tyčí se na nejvyšším vrcholku ostrova mezi vesnicemi Pyrgos a Kamari. Dříve patřil k centrům vzdělávání, kultury a obchodu celého ostrova. V současnosti je archivem vzácných knih, dokumentů, rukopisů a ukrývá sbírku předmětů vysoké náboženské a kulturní hodnoty jako jsou malované ikony, vyšívané textilie, kříže, sochy a další sakrální artefakty vykládané drahými kameny a zlatem.
domy na santorini
Ortodoxní katedrálaje sněhobílá náboženská budova, vypínající se v centru hlavního města ostrova Santorini. Stojí na původním kostele z první poloviny 19. století, kdy po zemětřesení v 50. letech minulého století byl srovnán se zemí. Svými architektonickými prvky, řadou bílých kleneb, bílým křížem na vrcholu a malbou mozaiky láká každý den stovky návštěvníků.
Panagia Episkopije byzantský kostel a nachází se ve vesničce Mesa Gonia nedaleko pláže Kamari. Čisté linie s béžovou fasádou, červenými stříškami a exotické klenby připomínající sultánské paláce z pohádek. Je zasvěcený Panně Marii a jejímu nanebevzetí. Pochází z 11. století a jeho historie je plná náboženských rozporů.
Pláž Kamari je dvaapůl kilometru dlouhá a je plně vybavená. Sice bývá plná turistů, ale krása celé oblasti to vynahradí. Vede podél silnice lemovanou stromy, bílými budovami a černého písku s drobnými oblázky.
Nejvyhledávanější pláží ostrova jeMonolithos. Nejvíce se tu líbí rodinám s dětmi, protože tu je pozvolný vstup do vody. Pláž je lemována stromy a zelení a samozřejmě tu naleznete taverny a bary, ale také možnosti plážových sportů.
Jednou z nejznámějších pláží je Red Beach. Ohraničuje ji skalní masiv, který je červený a černý. Barva plynně přechází do světle šedé až bílé, takže se tvoří zajímavý kontrast.
by nebyla úplná, kdybyste nepodnikli výlet k sopce Nea Kameni. Čeká vás plavba lodí, a pokud patříte mezi zdatné jedince, vystoupáte na vulkán, který je stále aktivní. Výhled na půl kruhové Santorini za výstup rozhodně stojí.

3.8
05