Modrý fenomén jménem džíny

Texasky, jeansy, džíny, rifle-dnes oblékají skutečně celé generace lidí. Tento druh oděvu vyniká pevností bavlněné látky, která se původně vyráběla pro využití na stanové dílce.
větev bavlny
První džíny, -tehdy ještě v podobě pracovních kalhot amerických zlatokopů a kovbojů, nechal v roce 1873 patentovat Němec Lewi Stauss. Už tehdy byly opatřeny poklopcem, kapsami a známými cvočky, které měly za úkol zpevnit namáhaná místa, jako byly zejména kapsy. Tyto kalhoty si zvolna, ale jistě po dobu příštích osmdesáti let razily cestu k běžnému dennímu nošení. Velkou zásluhou k jejich masovému nošení přispěli i známí herci jako Marilyn Monroe, či Johny Wayne, kteří se v nich začali objevovat nejenom ve filmech, ale i v civilním životě.
modrá džínovina
Jejich střih vyžadoval pro muže užší rovné nohavice a dámy je nosily s vyšším pasem, ve tvaru mrkve, s kratšími nohavicemi ke kotníkům. Sedmdesátá léta a hnutí Hippiee vyznávající revoltu, milovala takzvané bokovky se zvonovými nohavicemi, aby se jejich tvar v letech osmdesátých znovu vrátil do podoby mrkve. Posledních dvacet let si drží víceméně (až na malé sezónní módní odchylky) nejoblíbenější rovný střih s úzkými nohavicemi. I přes jejich těsný vzhled se v nich ale můžeme cítit velmi pohodlně, hlavně díky přidanému elastanu, který zaručuje pružnost materiálu, zvaného denim. Z této látky se samozřejmě šijí i další zajímavé oděvní kousky. Hned za džínami jsou to oblíbené bundy, sukně, šaty, a také dopl, klobouků a dalších. Návrháři je dokonce s úspěchy používají jako materiál na neformální pánské obleky a volnočasovou obuv určenou všem věkovým kategoriím. S použitím denimu se dokonce setkáváme i na dětských kočárcích a textilních hračkách.
indigo barvivo
Džínovina tedy opravdu vládne světem, a vzhledem ke své praktičnosti a pohodlnému nošení, bude určitě na špici módních trendů i nadále.