Proč uvažovat o stavbě celoročního mobilního domu

Územní souhlas – mobilní domy se dnes staví tak, aby nahrazovaly přízemní bungalovy nebo podobné nízkoenergetické stavby. Mají již poměrně rozsáhlou obytnou plochu, jejich hmotnost mnohonásobně přesahuje ty klasické mobilheimy na podvozku ve stylu komediantských maringotek a je nutné je převážet na speciálním návěsu a pokládat je na místo autojeřábem. Bohužel se nevyhnete úřednickému „kolečku“ a musíte požádat o udělení souhlasu k umístění stavby. Pokud vám ji úředníci povolí, získáte evidenční číslo a lze si tu nahlásit i trvalý pobyt. Stavba však nebývá zapsána v katastru nemovitostí, proto na ni nemůžete čerpat hypotéku, ovšem na druhou stranu nemusíte platit daň z nabytí, která je v současné době 4 procenta z kupní ceny, což je poměrně hodně.

Lilie na zahradě

Nezávislost na dodavatelích energie – velkým plus těchto staveb je možnost naprosté nezávislosti na inženýrských sítích. Vytápění můžete vyřešit elegantně dřevem a vlastním krbem či krbovými kamny, k vaření na sporáku využít propan-butan z lahve, který je cenově výhodnější, než trvalá přípojka zemního plynu (neplatíte měsíčně pevné poplatky, hradíte pouze skutečnou spotřebu plynu z lahve). Dodávku vody vyřešíte vlastním vrtem či kopanou studnou a tak zbývá pouze přípojka elektřiny. Tu lze také obejít instalací fotovoltaických článků a akumulátorů, takže máte možnost umístit dům i tam, kde by přípojka sítí byla problém.

rostliny na zahradě

Konečně ve svém – asi největší výhoda je pořízení vlastního mobilního domu celoročního, který vám říká „pane“ (nebo „paní“). Dojde vám to teprve tehdy, až se ráno poprvé probudíte, opustíte lůžko, vstoupíte na terasu před dům na svou vlastní zahradu, opřete se rukou o konstrukci objektu a uvědomíte si, že neplatíte nikomu žádný nájem. A pak si vezmete na zápraží kalkulačku, a u své oblíbené kávy si spočítáte, kolik byste platili každý měsíc na nájemném, a kolik to bude peněz za jeden rok. Asi vás nepřekvapí, že za deset let to zpravidla přesáhne milion korun.