Není tam jen Jižní Afrika

Když chce někdo pohodlně a bezproblémově vyrazit za exotikou, může si oprávněně zvolit Jihoafrickou republiku. Tam se mu toho dostane, a to aniž by si musel odříkat to, co má vyspělý svět a co ten exotický rozvojový nejednou postrádá.

A když tam člověk je, ale napadne ho, že by možná neměl zůstávat jen v jednom jediném státě, jakkoliv krásném, může zavítat i k některým tamním sousedům. Což má ale háček, protože někteří z nich dosud vyžadují víza, jež by si musel našinec zařídit už v předstihu, leckde hrozí skutečná bída a rizika. A tak by tam možná mohl našinec dát ze všech sousedů JAR přednost Svazijsku.

svazijská vlajka

Do této země totiž můžeme zamířit i bez víza, pokud délka našeho pobytu ve Svazijsku nepřekročí třicet dní. A jediné, co na tom může trochu kazit dojem, je skutečnost, že o tom někdy svazijští imigrační úředníci tak jaksi nevědí a našinec by si tedy měl vzít s sebou raději i kopii nóty, jíž tamní stát zmíněný krátkodobý bezvízový styk potvrzuje. A jediné, co je tu tedy třeba mít, je cestovní pas, který má platit ještě půl roku po konci zamýšleného pobytu, případně mezinárodní řidičský průkaz, pokud tu chce člověk jezdit autem. Což lze ale brát za samozřejmost, protože se tam našinci dostanou zřejmě přes Jižní Afriku, která má obdobné podmínky, jež měly být už při vstupu na její území splněny. A navrch je tu třeba mít i doklad o očkování proti koronaviru nebo PCR test udělaný maximálně tři dny před začátkem cesty do země, což se na hranicích kontroluje.

svazijská bankovka

Jinak tu funguje v zásadě vše obdobně jako v Jihoafrické republice. Tedy je tu poměrně velká zločinnost ve městech, hlavně v Mbabane a Manzini a po setmění, na silnici se tu jezdí vlevo (pokud tomu zrovna nebrání jiní nezodpovědní řidiči nebo volně pobíhající domácí zvířata), ze závažnějších nemocí se tu vyskytují HIV a další pohlavní nemoci, bilharzie, žloutenka A a B, žlutá zimnice, tyfus a v tamním létě i malárie. Platit tu lze kromě místní měny i jihoafrickými randy, bez povolení se nesmí dovážet ani vyvážet zbraně a munice, a je tu zakázáno chytat, sbírat a vyvážet volně žijící zvířata a rostliny a fotografovat vojenské a policejní objekty.

A pokud jste doma slíbili, že budete volat rodině, měli byste si tam pořídit místní SIM kartu. Protože na tu naši se tam raději nevyplácí spoléhat.