Superpotraviny mohou být i léčivé

Během posledních let se malé semínko šalvěje hispánské stalo součástí snad každé domácnosti. Možná tento název nikomu moc neřekne, ale když padne zmínka o chia semínku, tak každý bude hned vědět, o co se jedná. Také dostupnost je celkem dobrá, protože se běžně objevuje i v kamenných obchodech a široké zastoupení má i ve specializovaných e-shopech se zdravou výživou. Chia semínka účinky Energie života jsou navíc v nabídce ve vysoké kvalitě a to i s atestem, proto jejich koupí skutečně prospějeme našemu organismu. A přidat se rozhodně dají snad do všeho.

chia

V malém semínku je velká síla

I když je to skutečně nadupaná zdravá potravina, tak s konzumací by se to nemělo nijak přehánět. Nicméně optimální dávka je maximálně 15 g denně. Jinak semínka obsahují zdraví prospěšné látky a to v podobě vitamínů, minerální látek, antioxidantů a také prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Pokud se zaměříme na vápník, tak je až neuvěřitelné, se je zde v pětkrát vyšší hodnotě, než jej nalezneme v mléku. Není poté ani nutné zdůrazňovat, že v kombinaci s mlékem, to už skutečně plnohodnotná kombinace. Stačí je přidat do ranní kaše, vhodit do pudinku nebo jogurtu. Také je velmi důležitý vitamín B12, který prospívá nervové soustavě.

chia a borůvky

Voda dělá zázraky

O tom, že se bez vody neobejdeme, není potřeba se zmiňovat. Jenomže v návaznosti na chia semínka, je až neuvěřitelné, co zvládnou udělat s tekutinou. Ty umí totiž tak skvěle hospodařit s jakoukoliv tekoucí hmotou, že si ji nasají do sebe a svůj obsah několikanásobně zvětší. Tím ovšem tělu dodají nejen tekutiny, ale i energii. Navíc dohlížejí na správnou hodnotu hladiny krevního cukru, ale zvládnou snížit i pocit hladu. Obsahují dále spoustu vlákniny, která je právě ta, která vodu na sebe naváže a navíc vytvoří gel. I ten má svůj účel a způsobí, že energii, kterou získají z jiných surovin tak vstřebávají postupně a tím pádem nikdo nemá pocit hladu, což je výhodné při redukci hmotnosti.