Placení tak, jak ho známe, končí.

Česká národní banka má celkem tři razírny a tiskárny bankovek v České republice. Jedna je v Praze, druhá v Brně a poslední v Jablonci nad Nisou. Společně vyrazily více než 100 milionů mincí, a proto je skoro mizivá pravděpodobnost, že právě tu vaši v peněžence budete uschovávat více než jednou. Putují po celé zemi a každá z nich má svůj specifický příběh, který se nikdy nikdo nedozví.
historické mince
Tak tomu do budoucna ale nebude.
Už v minulosti byla možnost platit bez peněz, a to za pomocí šeků a směnek. Ty sloužily jako poukázka platícího člověka, ve které se zavazoval, že danou částku splatí později (to v případě směnky) anebo, že daný obnos vyplatí věřiteli banka, u které má uložené finance (platební šek). Těmito způsoby se dalo velmi jednoduše podvádět, a proto nebyly moc oblíbené.
První platební karty spatřily světlo světa již na konci 20. století. Fungují na principu spojení s danou bankou přes platící terminál, který si kartu napřed ověří, poté majitel zadá pin kód a údaje o transakci se odešlou dané bance, která ji dokončí v nějakém intervalu. Někdy hned a někdy až v řádu hodin. Světová ekonomika zažila obrat, protože lidé začali mnohem více utrácet díky tomu, že si neuvědomovali úbytek peněz na účtu. Zkrátka, co oči nevidí, to srdce nebolí.
zlaté kreditky
V současné době všudypřítomného internetu se upouští i od platebních karet a rozvíjejí se technologie placení telefonem, jehož technologie NFC funguje na podobném principu jako bezkontaktní platební karta. Již existují služby jako je Google Pay, kde vám stačí přiložit telefon nebo jiné chytré zařízení k terminálu a vzápětí se uskuteční platba.
Proto z logického a evolučního hlediska začínají fyzické peníze postupně ztrácet smysl. Počet lidí, kteří u sebe nemají žádnou hotovost a platí aktivně pouze bezkontaktně se zvyšuje a brzy dosáhne poloviny z celkového počtu.
Internetové bankovnictví je mnohem méně náročné na údržbu a náklady s ním spojené. Oproti tomu bankovky vyžadují nejen vysoké výdaje na výrobu, ale spotřebují i mnohem více materiálu.
Fyzická měna se proto do budoucna zdá jako nelogická a zbytečná, proto není třeba u této metody zůstávat.