Čokoláda může být věda

Víte, co je vůbec nejprodávanější a nejoblíbenější sladkostí na světě, po které většina z nás sáhne v případě, že potřebuje utišit pocuchané nervy? Ano, jedná se bezesporu o čokoládu! V regálech obchodů si můžeme vybrat jakoukoli z nepřeberného množství příchutí, variant a provedení, od klasické mléčné, hořké, oříškové, bílé až po bublinkovou, s gumovými medvídky, s příchutí chilli anebo třeba mořské soli. Věděli jste ovšem, že se za čokoládou skrývá mnohem větší tajemství, než si většina z nás vůbec dokáže představit a že se může jednat i o pěknou vědu?

Čokoláda s malinami

Začněme pěkně od začátku, a to u kakaových bobů Nakliceno. Málo známým faktem totiž je, že kvalita a chuť čokolády záleží na odrůdě, kvalitě, pěstování a způsobu úpravy právě kakaových bobů. Mezi nejznámější odrůdy kakaových bobů patří zejména Criollo, Forestero a Trinitario. První typ, tedy Criollo, je druhem, na němž si pochutnávali již starodávní Mayové a jedná se o vůbec nejvzácnější druh. Je navíc tak exkluzivní, že jeho produkce tvoří pouhé 1 % z celosvětové sklizně. O to víc je ale vzácnější. Svou jedinečnost si také zaslouží z toho důvodu, že je ze všech druhů nejjemnější. Forestero jsou nejrozšířenějším druhem, ze kterého se vyrábí většina čokolád a čokoládových výrobků. Je tomu tak proto, že se jedná o odrůdu, která má největší plodnost. Kvalita ovšem není dobrá a chuť také nestojí za nic. Posledním druhem Je Trinitario, který je křížencem předešlých dvou odrůd.

Tabulka čokolády

Než budeme pokračovat dále je nutné říct, že aby se čokoláda stala opravdovou vědou, musí se jednat o opravdu kvalitní čokoládu, která nemá nic společného s produkty nabízenými v supermarketech. Opravdu kvalitní čokoláda by totiž správně neměla obsahovat nic jiného, než kakaové boby a přírodní třtinový cukr. Přítomnost pouze těchto dvou surovin totiž nechá vyniknout tónům bobů. Na určování chutí existují dokonce degustátoři, kteří dokáží snadno rozeznat například podtóny vanilky, kávu, oříšky, zeminu, ovoce anebo třeba tabák. O chuť čokolády se samozřejmě postará i její výrobce například včasnou sklizní, dobrým pražením a následným mletím, ale také například způsobem skladování. Věděli jste například, že jedna z vůbec nejkvalitnějších čokolád na světě se uchovává po dobu tří let ve speciálních dubových sudech, v nichž původně zrála whisky?

Při degustacích se posuzuje celá řada faktorů. Degustátoři zkoumají například barvu, celkové provedení tabulky a její případné vady, vůni, intenzitu a zvuk křupnutí, texturu, aroma, již zmíněnou odrůdu, chuť, kvalitu a další. Zajímavostí také je, že opravdoví mistři v degustacích čokolády, dokáží specifikovat až neuvěřitelných čtyři sta různých chutí a tónů.

Koupíte-li si tedy někdy opravdu kvalitní čokoládu, po které se navíc opravdu netloustne, a nebudete si vědět rady s tím, jak jí správně uchovat, vzpomeňte si na to, že by se čokoláda měla uchovávat při stálé teplotě, která je v rozmezí od 16 do 22 °C, neměla by být vystavena slunečnímu záření ani světlu a měla by být na suchém místě.