Betonové ploty v Plzni se montují podobně jako stavebnice

Betonové ploty Plzeň si získaly své příznivce stejně rychle, jako sádrokarton. Ten se začal šířit do povědomí obyvatel Česka již na počátku 90. let a postupně zaplavoval všechny obchody se stavebním materiálem. Co mají ploty z betonových desek společného se sádrokartonem? Posuďte sami:

květináč u zdi

Stavebnicový systém – odvětví stavebních činností se dříve opíralo hlavně o klasické materiály i postupy – písek, vápno, cement, cihly, tvárnice atp. Situace se však rapidně mění a do popředí vstupují stavebnice, jednoduchá montáž a úspora materiálu i investičních nákladů. Sádrokartonové příčky postavíte levněji, suchým zděním, staví se rychle, jednoduše a efektivně. Totéž se týká oplocení z betonových prefabrikátů – tam vztyčíte sloupky, do vyfrézovaných drážek zasunete desky, není nutné hloubit základy po celé délce pozemku a to se také příznivě promítne na rozsahu přípravných prací.

netřesky na zdi

Desky jsou tenké – sádrokartonové desky mají tloušťku nejčastěji 9 a 12 mm, desky z betonu na oplocení 40 mm. Ve srovnání s cihlami tedy poměrně značná úspora prostoru, přitom betonové ploty zastanou stejnou funkci, jako cihlová zídka. Perfektně chrání soukromí, blokují hluk z ulice, brání šíření zvířených prachových částic z automobilového provozu.

Nároky na údržbu versus životnost – klasické stavební materiály mokrého zdění budí zdánlivý dojem, že jde o robustní a tím pádem téměř nezničitelné řešení, ale nenechte se mást. Dobře navrženou a sestavenou sádrokartonovou příčku či stropní podhled nezdolá vůbec nic, mnohdy ani požár nebo voda. Životnost se u sádrokartonu odhaduje na desítky let. Totéž lze tvrdit o betonovém oplocení. Poradí si s větrem, deštěm, sněhem, námrazou, není nutné jej natírat, brousit, tmelit, lepit, stačí jen dle potřeby zbavovat nečistot. Jde prakticky o bezúdržbové řešení, které šetří čas i další investice.