Kde se používá skleněné zábradlí

Dnes jsou zábradlí běžnou součástí jakéhokoliv schodiště či balkónu nebo terasy. Je to dokonce dáno zákonem, a z dobrého důvodu. Značně totiž zvyšují bezpečnost těchto míst. Jinak by zde totiž docházelo k mnohem více tragickým nehodám.

Je však jasné, že aby mohlo svou funkci plnit, musí splňovat určité zákonem dané parametry. Asi by bylo k ničemu, kdyby se rozlomilo, jakmile by se o ně někdo opřel. Musí také dokázat ustát i náraz, neboť člověku se může smeknout noha. Můžete například stát v zimě na balkóně a noha vám ujede. Co se stane? Narazíte do zábradlí, s jehož pomocí se pak opět postavíte na nohy. To by však nebylo možné, kdyby se po nárazu vašeho těla rozbilo.

balkon1

Může se tedy zdát s podivem, že jedním z materiálů, které se k jeho výrobě používají, je i sklo. Přeci jen to není něco, co asociujeme s odolností a vysokou nosností. A je to skutečně tak. Avšak zde je třeba podotknout, že skutečně skleněné zábradlí https://www.kmkdesign.cz/zabradli-sklenena neexistuje. Obvykle se jedná o kovovou konstrukci, která je sklem buď plně, nebo zčásti vyplněna.

Samozřejmě se jedná o tvrzené sklo, které je pevnější než běžný typ, který máme například v oknech. Přesto je navíc obvykle potaženo průhlednou fólií. Ta zabrání rozsypání střepů v případě roztříštění a navíc usnadňuje úklid, neboť na ní neulpívají otisky prstů.

balkon2

Ono sklo může být buď čiré, nebo matné. Ten první druh se používá především na veřejných místech, kde je žádoucí, aby bylo dobře vidět. Najdeme jej často například v nákupních centrech či na nejrůznějších vyhlídkách či rozhlednách.

Matný typ je naopak běžný v soukromých rezidencích. Typicky jsou to třeba byty v panelových domech. Zde je cílem propustit světlo, ale zároveň udržet alespoň částečně soukromí.

Přestože se tedy může zdát nebezpečné, nemusíte mít strach. Pokud se jej nebudete snažit úmyslně poničit, je velmi nepravděpodobné, že se něco stane. Přeci jen, i ono musí projít bezpečnostními testy. A to je to hlavní.

4/5 - (3 votes)