I v Limě je na co koukat

Jde o metropoli, kde se nikdy nespí a která nabízí spoustu chutí, vůní, barev a kontrastů, na které v Evropě rozhodně nenarazíte.
 Žije zde až 11 milionů lidí. Město bylo založené roku 1535, kdy jeho název zněl Ciudad de los Reyes, v překladu Město králů.
Plaza Mayorje absolutním historickým centrem města. I když většina budov byla zničena v polovině 18. století, kdy tu proběhlo silné zemětřesení, na náměstí přetrvala o sto let starší bronzová kašna a katedrála. Ta dominuje celému východnímu náměstí.
racek v přístavu
Na východní straně Plaza de Armas stojí katedrála. Stavba byla započata v roce 1535 a byla rozšířena v roce 1564. K poškození došlo zemětřesením v roce 1687 a skoro zničená byla velkým zemětřesením roku 1746. Tehdy byla přestavěna do současného vzhledu.
Na nádvoří stojí čajovna a v zadní části katedrály je malé muzeum náboženského umění.
Convento de San Francisco je kostel a klášter. Nejslavnější jsou jejich katakomby obsahující kosti asi 10 000 lidí, kteří zde byli pohřbeni. Pod kostelem se nalézá bludiště úzkých chodbiček a každá z nich je lemována kostmi. V jedné části jsou jako umělecké dílo poskládány kosti do geometrických tvarů.
Arcibiskupský palác je překrásná budova stojící na náměstí Plaza de Armas vedle katedrály. Známá je svými vyřezávanými dřevěnými balkony. Použitý materiál byl cedr, mahagon, ale ozdobné prvky jsou z bronzu či mramoru.
 Na náměstí Plaza San Martin stojí kostel La Merced. Patří k nejstarším kostelům. Postaven byl v 16. století. Je zdobený koloniální fasádou. Jedná se o jedno z nejstarších a nejlépe zachovaných koloniálních sídel v celé Jižní Americe.
silnice u pobřeží
Největší muzeum ve městě se jmenuje Museo de la Nacion. Obdivovat můžete bohatou sbírku předinckých artefaktů a dozvíte se podrobně a přesně o životě Peruánců v různých dobách a oblastech.
Odpočinout si můžete v parku Parque de la Reserva, ve kterém je umístěn největší komplex fontán na světě. 13 z nich je interaktivních. Fontány jsou osvětleny a za doprovodu klasické peruánské hudby zde probíhá laserová show.
Na čem si pochutnat
Kuchyně je tu výborná, ale počítejte s tím, že většinou pikantní a poměrně těžká. Chutným jídlem je rybí filé nakrájené na kousky vařené s citronem, Limo chilli a cibulí, které najdete pod názvem Ceviche.
Zdejší pochoutkou jeAnticuchos. Jsou to špízy z hovězích srdcí, marinovaných v octu s aji pancou paprikou. Pečou se na grilu.
Výborné je dušené vepřové a kuřecí maso s aji pancu a Mirasol chilli, česnekem a jiným kořením. To najdete pod názvem Carapulcra.
Alkoholový nápoj Pisco Sour je brandy z hroznového vína.
Dalším alkoholovým nápojem je Chicha Morada. Je z fialové kukuřice, ananasu, cukru, hřebíčku a skořice.
Jako nealko nápoj si můžete dát peruánskou verzi kofoly Inca Kola. Je populárnější než Coca Cola.
Vydejte se do Limy. I když se nedoporučuje navštívit některé její části kvůli zločinnosti, určitě vás okouzlí svými památkami i svou kuchyní.